We are a leading Authorized Wholesale Dealer of 10.00-20 sl707 n16, 6.00-16 tt 6 pr cc defence part no. lv6/mt14 2610-000009, 9.00-16 tt 10 pr cc defence part no. lv6/mt14 2610-000013, 12.00-20 tt 18 pr cc defence part no. lv6/mt14 2610-001519, 24.00-49 tubeless 48 ply rating mrf musclerok tyre and 15.5-25 12 ply rating mrf musclerok wheel loader tyre from New Delhi, India.
₹ 19598 / Piece Get Latest Price
| Tyre Size | 10.00 R20 |
| Tyre Type | Radial |
| Vehicle Type | Truck |
| Application | Highway |
| Position | Steer |
| Ply Rating | 10 PR |
| Pattern Name | Super Lug |
| Speed Rating | L |
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Tyre Size | 6.00-16 TT |
| Tyre Type | Radial |
| Application | Highway |
| Position | Steer |
| Vehicle Type | Truck |
| Ply Rating | 6 PR |
| Pattern Name | Super Lug |
₹ 13000 / Piece Get Latest Price
| Tyre Size | 9.00-16 TT |
| Construction | Radial |
| Tyre Position | Drive |
| Ply Rating | 16 PR |
| Vehicle Type | Truck |
| Application | Highway |
| Tube Type | Tubeless |
| Load Index | 152/148 |
| Speed Rating | J |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Tyre Size | 12.00-20 TT |
| Construction | Radial |
| Tyre Position | Steer |
| Ply Rating | 18 PR |
| Vehicle Type | Truck |
| Application | Highway |
| Tube Type | Tubeless |
₹ 600000 / Piece Get Latest Price
| Tyre Size | 24.00-49 |
| MRF Pattern | Rock Grip |
| Ply Rating | 20 PR |
| Construction | Bias |
| Tyre Type | Tube Type |
| Application | Dumper, Loader |
| Max Load | 4000 kg |
| Rim Size | 22.5 inch |
| Tread Depth | 30 mm |
₹ 54868 / Piece Get Latest Price
| Tyre Size | 15.5-25 |
| MRF Pattern | Rock Grip |
| Ply Rating | 16 PR |
| Construction | Radial |
| Tyre Type | Tube Type |
| Application | Dumper |
| Max Load | 3000 kg |
| Rim Size | 22.5 inch |
| Tread Depth | 30 mm |
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Tyre Size | 7.00-12 |
| Tyre Type | Solid Cushion |
| Application | Indoor, Warehouse, Outdoor |
| Tread Pattern | Lug |
| Load Capacity | 2500 kg |
| Ply Rating | 10 PR |
| Rim Size | 8 Inch |
| Brand | MRF |
₹ 13000 / Piece Get Latest Price
| Tyre Size | 295/80 R22.5 |
| Construction | Radial |
| Tyre Position | Steer |
| Ply Rating | 16 PR |
| Vehicle Type | Truck |
| Application | Long Haul |
| Tube Type | Tubeless |
| Load Index | 152/148 |
₹ 44000 / Piece Get Latest Price
| Tyre Size | 14.00-24 |
| Ply Rating | 16 PR |
| Tyre Type | Tube Type |
| Pattern | L3 |
| Brand | MRF |
| Position | Front |
| Max Load | 4000 kg |
| Rim Size | 20 inch |
| Usage | Mining |
Ramandeep Singh (Owner)
Tyre Experts
Ground Floor, 218, Bal Mukund Khand, Giri Nagar, Kalkaji
New Delhi - 110019, Delhi, India